Cyril a Metodĕj
Cyril a Metodĕj
Jméno Cyril je řeckého původu a znamená "pánův". Metodĕj je také řeckého původu a znamená "způsob zkoumání, bádání nebo poznání". Metodĕj byl nejprve stáním úředníkem a potom mnichem v klášteře.
Cyril byl vlastním jménem Konstantin, zvaný také filosof. Řeholní jméno Cyril přijal až v klášteře v Římĕ, krátce před svou smrtí. Konstantin byl filozof a od malička byl velice nadaný a učenlivý, umĕl mnoho jazyků. Sestavil první slovanské písmo HLAHOLICI a do slovanského jazyka přeložil hlavní části Bible a bohoslužebné texty. Do té doby se v kostele kázalo pouze latinsky.
V roce 862 vyslal kníže Rostislav poselstvo k byzantskému císaři Michaelu III.
Roku 863 poslal byzantský císař na Velkou Moravu bratry Konstantina a Metodĕje, protože si to přál kníže Rostislav. Oba bratři byli knĕží a pocházeli ze Solunĕ (dnešní Řecko), kde žilo mnoho Slovanů.
Konstantin a Metodĕj získali pro křesťanskou víru vĕtšinu národa, ale protože si knĕží z Francké říše u papeže stĕžovali, že se na Moravĕ při bohoslužbách nepoužívá latina, museli bratři odcestovat do Říma.
Metodĕj a Konstantin svoje učení obhájili, ale Konstantin byl hodnĕ nemocný, vstoupil do kláštera kde přijal jméno Cyril. Metodĕj se vrátil na Moravu sám, protože jeho bratr Cyril v Římĕ zemřel.
Na Moravĕ se zatím ujal vlády kníže Svatopluk, Metodĕj na Moravĕ pokračoval ve svém díle, kde roku 885 umřel.
https://www.youtube.com/watch?v=GwkSJrpuEbQ Církevní kalendář