Svatý Gorazd a druhové
Svatý Gorazd
Pocházel z významné rodiny žijící pravděpodobně poblíž Nitry. Stal se žákem Soluňských bratří a v roce 868 byl v Římě spolu s dalšími jejich učedníky vysvěcen na kněze. Pro své mimořádné vzdělání, diplomatické schopnosti a také moravský původ si jej před svou smrtí arcibiskup Metoděj vyvolil za svého nástupce v čele moravské církve. Nitranský biskup Wiching volbu neuznal. Žáci Cyrila a Metoděje byli pronásledováni, mučeni, vězněni a roku 886 vyhnáni z Velké Moravy. Je ale možné že ze země vyhnán nebyl a po propuštění z vězení se pravděpodobně stáhl ke dvoru některého velmože. Existují domněnky, že po smrti knížete Svatopluka při obnovení moravské církevní organizace kolem roku 900 byl právě sv. Gorazd vysvěcen na biskupa a povýšen na moravského arcibiskupa. Po vpádu Maďarů do Karpatské kotliny počátkem 10. století byl pravděpodobně nucen utéct do zahraničí.
zkráceno (autor: S. Ravik, O. Janíčková)
O SVATÉM GORAZDOVI A JEHO SPOLEČENSTVÍ
Gorazd se narodil na Moravě a jeho životu je věnována příslušná pasáž v legendě o věrozvěstech, zvané Moravia Magna. Byl synem vznešené rodiny, působící dokonce na dvoře vladaře Rostislava (+870). Byl prvním z žáků Konstantina a Metoděje a ve škole založené oběma bratry zvládl, jako jeho spolužáci, řečtinu, latinu, teologii, liturgii i církevní právo. Tato škola se nacházela na Hoře svatého Klementa. Škola nesla tudíž jeho název. Svatý Gorazd se roku 899 stal velkomoravským arcibiskupem a protože svým jazykem, bohoslužbou a zřejmě i svou osobností dráždil franckého biskupa Wichinga, navíc protěžovaného knížetem Svatoplukem. Zažíval tedy četná příkoří druhého biskupa Velké Moravy.
Gorazd a druhové
je možné že Gorazd ze země vyhnán nebyl a po propuštění z vězení se pravděpodobně stáhl ke dvoru některého velmože. Existují domněnky, že po smrti knížete Svatopluka při obnovení moravské církevní organizace kolem roku 900 byl právě sv. Gorazd vysvěcen na biskupa a povýšen na moravského arcibiskupa.
Po vpádu Maďarů do Karpatské kotliny počátkem 10. století byl pravděpodobně nucen utéct do zahraničí. V Bulharsku je zařazen do seznamu svatých Sedmipočetníků. Jedna bulharská legenda vypráví o jeho sesazení z biskupského stolce a věznění.
Protože velmi dobře znal svého učitele sv. Metoděje, dá se předpokládat, že je autorem jeho životopisu Život Metodějův.
V křesťanském církevním kalendáři je od roku 1967 svátek sv. Gorazda slaven 27. 7. (dříve 17. 7.)
V roce 1939 mu byl zasvěcen chrám svatého Gorazda v Olomouci.
Atributy sv. Gorazda: mitra, berla a dvojitý kříž.
Slovo gorazd dříve znamenalo člověk z hor (goral), zkušený či zdatný a je možné, že se v tomto případě jednalo spíše o přezdívku, než o vlastní jméno.
www.youtube.com/watch?v=6DRG4grRN9A Církevní kalendář sv. Gorazd a druhové (Religious calendar)
Více zde: https://farnostnb.webnode.cz/news/sv-gorazd-a-druhove-pamatka-27-7/