Jdi na obsah Jdi na menu
 


Josef

1. 5. 2020

 

Josef

jméno hebrejského původu a znamená "ten, kdo bude pokračovat".

 

Josef Dělník

snoubenec Panny Marie. Jeho hlavní svátek je 19. března. Papež Pius XII. zavedl 1. května 1955 jeho svátek pro celou církev. Důvodem byla snaha, aby 1. květen dostal křesťanské posvěcení a už nebyl příčinou nesvornosti, nenávisti a násilí.

Josef pocházel z královského rodu Davidova, povoláním byl stavitel a tesař. V době zasnoubení s Marií byl poměrně bohatým člověkem. Jeho obavy, když poznal, že jeho snoubenka je těhotná, rozptýlil anděl, který se mu zjevil a vyzval jej, aby si ji vzal za ženu. Po Ježíšově narození v Betlémě poslal Bůh Josefa do Egypta, aby zachránil syna před pronásledováním krále Heroda. Ten totiž nechal povraždit všechny novorozené chlapce, aby zvrátil věštbu, která prorokovala, že se narodí nový židovský král. Po Heroově smrti se opět celá rodina mohla vrátit domů. Usadili se v Nazaretu v Galileji. Josef se o Ježíše příkladně staral a předal mu před svou smrtí svou stavitelskou živnost. Zemřel zřejmě ještě před jeho ukřižováním. Svatý Josef, zvaný také Pěstoun Páně, je patronem církve a spoluochráncem české země. Najdeme jej znázorněného na mnoha obrazech s Marií a Ježíšem.

Atributy: vyobrazení s malým Jezulátkem v náručí a s lilií jako symbolem čistoty, tesařské nářadí - pila, sekera nebo úhelník, případně se někde objevuje rozkvetlá hůl jako připomínka toho, že byl vyvolen za manžela Mariina

Patron: všech pracujících, otců, rodin, církve

josef-delnik-2t.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář